Wywiad z Dagmarą!

Rex-Bud Budownictwo tworzą ludzie. Zapraszamy do wywiadu, w którym poznacie jedną z naszych Bohaterek bliżej!

1. Jak rozpoczęła się Twoja kariera w Rex-Bud Budownictwo?

Moja przygoda z Rex-Bud Budownictwo rozpoczęła się około sześciu lat temu. Już podczas studiów podjęłam praktyki w biurze projektowym, gdzie pod okiem Ekspertów mogłam zdobywać mnóstwo praktycznej wiedzy. Pomimo tego, że był to wymagający okres, wspominam ten czas bardzo dobrze. Głównie za sprawą osób, z którymi miałam przyjemność pracować.

2. Jak wyglądała Twoja ścieżka zawodowa w Firmie po zakończeniu praktyk?

Po zakończeniu praktyk postanowiłam kontynuować swoją karierę w dziale projektowym jako Asystent Konstruktora. Po pewnym czasie objęłam stanowisko Inżyniera Budowy, dzięki czemu uczestniczyłam przy realizacji kilku czołowych inwestycji. Najbardziej dumna jestem z udziału w największej budowie w historii Firmy – niemal 100 tys. m² – Hillwood Łódź Chocianowice. Aktualnie wróciłam do pracy w biurze, gdzie zajmuję się głównie projektowaniem konstrukcji. Nie ukrywam jednak, że jeśli nadarzy się okazja, to chętnie popracuję na budowie.

3. Pracujesz u nas już od sześciu lat. Jakie zmiany zauważyłaś w Firmie w tym czasie?

Na przestrzeni 6 lat Firma osiągnęła dynamiczny wzrost. Widać to m.in. po zwiększeniu ilości realizowanych projektów, a co za tym idzie liczby osób w Zespole, który z roku na rok staje się coraz bardziej liczny. Stawiamy także większy nacisk na działania związane z ESG, wprowadzając między innymi certyfikację BREEAM New Construction na terenie wielu obiektów. Ponadto stale rozwijamy technologię BIM zmierzając w kierunku digitalizacji wielu procesów. Zmianie uległa również sama siedziba firmy. W 2022 r. przeprowadzono gruntowny remont przestrzeni biurowej, który obejmował poszerzenie dostępnej powierzchni. Muszę przyznać, że nowym wnętrzu pracuje się jeszcze bardziej przyjemnie i komfortowo.

4. Jakie są największe wyzwania, z którymi musiałaś się zmierzyć na budowie?
Największym wyzwaniem było przestawienie się na zupełnie inny model pracy. Ze spokojnej pracy typowo biurowej, na pracę w terenie, podczas różnych, często niesprzyjających warunków atmosferycznych. Innymi wyzwaniami, które napotkałam była współpraca z o wiele większą ilością osób, zarządzanie dużym zespołem ludzi o różnych kwalifikacjach, a także koordynowanie prac oraz nadzorowanie pracowników budowlanych. Ponadto konieczność szybkiego podejmowania decyzji i utrzymywanie terminów mimo nieprzewidzianych opóźnień, takich jak złe warunki pogodowe czy opóźnienia w dostawie materiałów. Oprócz tego sporym wyzwaniem była konieczność dostosowywania się do zmieniających założeń projektowych.

5. Pracowałaś zarówno na budowie, jak i w biurze. Jakie są największe różnice między tymi środowiskami pracy?
Praca na budowie i w biurze to dwa różne środowiska. Na budowie mamy dynamiczne warunki, pracę na zewnątrz i szybkie tempo. Główne zadania to nadzór nad pracami, zarządzanie zespołem i dbanie o bezpieczeństwo na terenie inwestycji. Często decyzje muszą być podejmowane natychmiastowo, a wszelkie ewentualne błędy mogą prowadzić do opóźnień w kolejnych etapach. W biurze warunki są stabilne, praca skupia się w dużej mierze na planowaniu, dokumentacji i koordynacji działań. Tempo jest spokojniejsze. Mamy więcej przestrzeni na podejmowanie decyzji. Jednak terminy i presja czasu również są obecne.

9. Co najbardziej lubisz w pracy na budowie, a co w pracy biurowej?
W pracy na budowie najbardziej lubię bezpośredni kontakt z realizowanym projektem i możliwość natychmiastowego obserwowania efektów pracy. Na budowie każdy dzień przynosi nowe wyzwania, co sprawia, że praca jest zróżnicowana, a konieczność szybkiego podejmowania decyzji rozwija kompetencje analityczne oraz komunikacyjne. W pracy biurowej zaś cenię sobie m.in. możliwość stworzenia danego projektu od „zera”, proces koordynacji projektowej, dzięki której mogę poszerzyć swoją wiedzę poprzez bezpośredni kontakt z projektantami branżowymi, rozwiązywanie często nietypowych problemów i większą elastyczność czasową.

Dagmara Brzemisnka - Asystent Konstruktora i Inżynier Budowy

W pracy na budowie najbardziej lubię bezpośredni kontakt z realizowanym projektem i możliwość natychmiastowego obserwowania efektów pracy.

7. Jakie umiejętności zdobyłaś na budowie, które przydają się teraz w pracy biurze projektowym?

Praca na budowie nauczyła mnie przede wszystkim praktycznego podejścia do problemów, umiejętności szybkiego podejmowania decyzji oraz efektywnej komunikacji z drugim człowiekiem. Te kompetencje są nieocenione właśnie podczas pracy biurowej, podczas której należy koordynować wiele zadań jednocześnie. Praca na budowie dała mi również zupełnie inną nową perspektywę na procesy projektowe. Dzięki doświadczeniu, które zdobyłam mogę podejmować bardziej korzystne decyzje projektowe i lepiej współpracować z zespołem wykonawczym. Niezwykle istotne jest, aby każdy projektant miał za sobą takie doświadczenie. Tak właśnie jest w Rex-Bud Budownictwo. Regularnie jeżdżę na plac budowy, gdzie mam okazję wymieniać się różnymi spostrzeżeniami na drodze biuro-budowa.

8. Czy masz jakieś rady dla młodych osób, które chciałyby rozpocząć karierę w branży budowlanej? 

Krótko mówiąc – korzystajcie z programów praktyk. Ten czas to niezastąpiona możliwość nabrania doświadczenia zawodowego oraz doskonalenia swojej wiedzy i przekucia jej w praktykę. Nie bójcie się zadawać pytań i czerpać wiedzę od bardziej doświadczonych Kolegów i Koleżanek.

9. Jak udaje Ci się zachować równowagę między życiem zawodowym a prywatnym?

Staram się planować swoje zadania tak, aby mieć czas zarówno na odpoczynek jak i na hobby. Po pracy ważnymi aspektami są dla mnie relaks i spędzanie czasu z rodziną. W wolnej chwili uprawiam także sport, który pomaga mi oderwać się od codziennych obowiązków.